Club Events
Events: Pork Supper
2024 Susquehanna Lions Pork Supper
Saturday March 2nd, 2024.
Events: Fill-the-Truck
2024 Susquehanna Lions Fill-the-Truck Weekend
No schedule for 2024 yet.
Events: Gift Card Bingo
2024 Lions Gift Card Bingo
Bingo #1 |
Sunday, December 1st, 2024 |
Bingo #2 |
Sunday, December 8th, 2024 |
Events: Halloween Parade
2024 Susquehanna Lions Halloween Parade
No schedule for 2024 yet.
Halloween Parade Past Winners
Best of Parade |
|
King Family Float |
|
Division A - Boy/Girl Scouts |
|
1st |
Boy Scout Troop 69 |
2nd |
Boy Scout Troop 57 |
Division B - Brownies/Cub Scouts |
|
1st |
Cub Scout Pack 57 |
Division D - Early Antique (1954 and older) |
|
1st |
Harold Brown - 37 Chevy Sedan |
2nd |
Nevin Brenneman - 31 Plymouth |
Division E - Later Antique (1955 - 1979) |
|
1st |
Paul Eldeblute - 1968 Ford Mustang |
2nd |
Harold Brown - 1971 Chevy C-10 |
Division F - Classis Car (1980 - 1990) |
|
1st |
Shawn & Barb Davenport - 1990 Mustang |
2nd |
Harold Brown - 1996 Ford Bronco |
Division G - Misc Vehicles |
|
1st |
Thornton Chevrolet - 2023 Chevy Camaro |
2nd |
F&S Transportation - Bus |
Division H - Families and Friends |
|
1st |
Heavy Load Family |
Division I - Miscellaneous |
|
1st |
UTA Karate - Manchester |
Division K - Individual Costume |
|
1st |
Todd Boyer High Wheel Bike |
2nd |
Destiny Kasten |
3rd |
Todd Heiland |
Division L - Children & Youth Organization |
|
1st |
NEYSA Cheerleading |
2nd |
DIPG Awareness |
3rd |
Dover Youth Football |
3rd |
Onyx Allstars |
3rd |
Northeastern Varsity Football |
3rd |
NELL Baseball |
Division M - Adult Organization |
|
1st |
Susquehanna Ladies Auxilary #2493 |
2nd |
Hogs & Heros |
Division N - Best Seasonal Float |
|
1st |
Ellis Family |
Division O - Best Miscellaneous Float |
|
1st |
Triple AAA Dwarf Acres |
Division T - Tractors and off road |
|
1st |
East Manchester Township |
2nd |
Devon Strayer - 1963 Ford 3000 |
3rd |
Wayne Like - InMmemory of Steve Gross |
3rd |
Lean Fake - 1980 John Deer |
3rd |
Damien Armold - Minneanpolis Moline |
Best of Parade |
|
Ellis Family |
|
Division A - Boy/Girl Scouts |
|
1st |
Boy Scout Troop 57 |
Division B - Brownies/Cub Scouts |
|
1st |
Cub Scout Pack 57 |
Division D - Early Antique (1954 and older) |
|
1st |
Harold Brown - 37 Chevy Sedan |
2nd |
Nevin Brenneman - 31 Plymouth |
Division E - Later Antique (1955 - 1979) |
|
1st |
Harold Brown - 71 Chevy Truck |
Division F - Classis Car (1980 - 1990) |
|
1st |
John Hunger - 1988 Oldsmobile |
2nd |
Shawn Davenport - 1990 Mustang |
Division G - Misc Vehicles |
|
1st |
F&S Transportation |
2nd |
Walt Rohrbaugh - 2007 Miata |
3rd |
Harold Brown - 1996 Ford Bronco |
Division I - Miscellaneous |
|
1st |
UTA Karate - Manchester |
2nd |
Northeastern Homecoming Court |
Division K - Individual Costume |
|
1st |
Todd Boyer High Wheel Bike |
2nd |
Phillip Boeckel |
Division L - Children & Youth Organization |
|
1st |
NEYSA Cheerleading |
2nd |
Dover Youth Football |
3rd |
Onyx Allstars |
Division M - Adult Organization |
|
1st |
Susquehanna Ladies Auxilary #2493 |
2nd |
Riverstone York Church |
3rd |
York County School of Technology |
Division N - Best Seasonal Float |
|
1st |
Titanium Towing |
Division O - Best Miscellaneous Float |
|
1st |
Dover Bethany UM Church |
2nd |
King Family Float |
3rd |
Triple AAA Dwarf Acres |
Division T - Tractors and off road |
|
1st |
Lean Fake - 1968 Minneapolis Moline |
2nd |
William Connely - 1959 John Deere |
3rd |
Wayne Like - Farm tractor |
4th |
Devon Strayer - 1968 Ford Farmall |